-
FEN TEST
 
 
   
logo FEN KURDU ÖĞRETMEN GRUBUMUZA KATILIN
DİKKAT: Grubumuza sadece Fen Bilimleri Öğretmenleri ve Öğretmen adayları kabul edilmektedir.
Üye Sayısı : 17.000 'den fazla
Gruba Katıl
Kullanıcı : Şifre : Hatırla :

  FEN TEST Forum || İLGİNÇ BİLGİLER
   Türbülans Nedir?

fenci
[Teğmen]Mesaj sayısı : 294
Giriş sayısı : 0
Konu puanı : 0  Toplam P : 129
Konuya Puan ver
Üye bilgileri
Türbülans Nedir?

Türbülans uçakta hafif, orta veya yüksek şiddette sarsıntı olarak hissedilebileceği gibi kısa süreli ani irtifa alışverişi şeklinde de hissedilebilir.
Türbülans esnasında uçaktan muhtelif sesler gelmesi de normaldir. Bu sesler uçağın aynı zamanda yeteri kadar esnek olduğunun da kanıtıdır.

Uçaklarda türbülansın yerini ve şiddetini belli koşullarda gösteren cihazlar mevcuttur. Mümkün olduğu takdirde, türbülanstan kaçınmak için pilotlar zaten irtifa değişikliği veya istikamet (rota) değişikliğini hava trafik kontrolörlerinden talep ederler.
Herşeye rağmen yine de türbülanslı hava sahası içinden geçmek gerekebilir. Bu durumda; motorları türbülanstan en az etkileneceği devre ayarlamak, uçağın süratini türbülanstan en az etkileneceği sürate azaltmak, motorun durmasına karşı tedbir olarak ateşlemeyi devamlı hale getirecek anahtarları açmak gibi uçuş tekniği ve uçak sistem olarak gerekli tedbirler zaten pilotlar tarafından yapılır.

Yine de bu tedbirler sarsıntının tamamen yok edileceği anlamına gelmez. Yolcular ve mürettebat emniyet kemerleri bağlı olarak seyahate devam etmeli kabin memurlarının ikazlarına dikkatle uyulmalıdır.


--------------------
Bu üye uzun zamandır giriş yapmadığı için silinmiştir..
Fakat Üyenin forumdaki mesajları kalıcıdır.
28.04.2012 20:21:15
                              Oy : 0-Puan : 0


     


Sitedeki Dökümanlar Fen Bilimleri Dersi Öğretmenlerinin Grup Paylaşımlarıdır.Hazırlayanın İsmi Silinmeden Paylaşılabilir. Site Tasarımı:  Fikret ÜNLÜ    ***TELİF UYARISI***
www.fentest.gen.tr Sizinle 474 Gündür Birlikte!
Hatırla :   
 
TÜM SEÇKİN
KİTAPÇILARDA
6.sınıf soru bankas