-
FEN TEST
 
 
   
logo FEN KURDU ÖĞRETMEN GRUBUMUZA KATILIN
DİKKAT: Grubumuza sadece Fen Bilimleri Öğretmenleri ve Öğretmen adayları kabul edilmektedir.
Üye Sayısı : 18.000 'den fazla
Gruba Katıl

6.SINIF FEN SORU BANKAMIZ
 

6.sınıf soru bankası

MENÜ
  FEN BİLİMLERİ MENÜSÜ
  Fen Yazılıları (5.Sınıf)
  Fen Yazılıları (6-7-8.Sınıf)
  Bilim Uyg. Yazılıları
  BEP Yazılı Soruları
  Fen Planları
  Fen Zümreleri
  Fen Şubeleri
  Fen Sunuları
  Fen Çalışma Kağıtları
  Fen TEST Soruları İndir
  Fen Konu Özetleri-1
  Fen Konu Özetleri-2
  Fen ve Teknoloji Kulübü
  MEB Kazanım Testleri (Tüm Yıllar)
  LGS Denemeleri
  PYBS Soruları ve Cevapları
  Fen Ders Kitapları

İLETİŞİM
  Bize Ulaşın
  Öğretmen Grubumuz-1
  Öğretmen Grubumuz-2

TV Üzerinden Görüntülü Konuşulacak
Televizyon üzerinden haberleşme dönemi başlıyor. TV'ye bağlanacak küçük bir cihazla, binlerce kilometre uzaktaki kişilerle görüntülü konuşmak mümkün olacak.

Yeni sistem, farklı ülke ya da şehirlerde yaşayanların istedikleri an birbirlerini görebilmelerini sağlayacak. 'IPTV' adı verilen sistem, İngiltere ve Fransa'nın ardından haziran ayında Türkiye'de devreye girecek. Söz konusu hizmet, set top box (STB) isimli cihaz üzerinden yürütülüyor. Bir ucu telefon hattına diğeri TV'ye bağlanan cihaz, internet tabanlı çalışıyor. İki yönlü iletişim imkanı sağlayan cihaz sayesinde, uzaktan eğitim, video konferans ve uzaktan sağlık hizmetleri almak da mümkün.

STB cihazları, internet ve cep telefonlarından sonra iletişim teknolojilerinde yeni bir çığır açacak. IPTV tümüyle devreye girdiğinde hem insanların televizyon izleme alışkanlıkları değişecek hem de TV'ler sadece kanalların seyredildiği cihazlar olmaktan çıkacak. Seyirci, ne zaman neyi izleyeceğine kendisi karar verecek. Örneğin seyirci, takip ettiği bir dizinin istediği bölümünü istediği yerinden izleyebilecek. IPTV, batılı ülkelerde ciddi bir yaygınlık kazandı. Türkiye'de ise dijital platform hizmeti sunan Digiturk, isteği bağlı yayın uygulamasını belli ölçüde hayata geçirmeye başladı.

Bir tarafı telefon hattına bir tarafı da TV'ye bağlanan STB cihazları internet tabanlı çalışıyor. Bu sayede iki yönlü bilgi iletişimi sağlanabiliyor. Cihazla uzaktan eğitim, video konferans (görüntülü telefon) ve uzaktan sağlık hizmetleri almak da mümkün. Özellikle yaşlı nüfusunun yoğun olduğu Avrupa ülkelerinde vazgeçilmez bir hizmet haline gelen IPTV sayesinde hastalar, hastaneye gitmeden doktora görünebiliyor.

Kişileri uzaktaki yakınlarıyla televizyon üzerinden görüntülü konuşma imkânı da tanıyan yeni teknoloji, haziran ayı içerisinde Türkiye'de de kullanılmaya başlanacak. Bu amaçla Türk Telekom, IPTV ihalesi açtı. Bu ihaleye giren firmalardan Alcatel Teletaş, şimdiden Türkiye'nin ilk IPTV destek merkezini de kurdu. Fransız ve Amerikan ortaklı firma, Türkiye'de internet televizyonu ile ilgili faaliyetleri İstanbul'daki merkezinden yönetecek. Şirketin Murahhas Aza ve üst düzey yöneticisi Haluk İlkdoğan, geleneksel TV anlaşıyını geliştirerek kaliteli bir seviyeye taşıyacaklarını söyledi. Yeni sistemde her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebileceğini ve sistemin interaktif olacağını kaydeden İlkdoğan, bu sayede DVD'de olduğu gibi televizyon yayınının da durdurulup geriye alınabileceğini ifade etti. İlkdoğan, "Maç yayını sırasında arkadaşlarınızla yayın üzerinden mesajlaşabilme şansına sahip olacaksınız. İstediğiniz programı özgürce seçebileceksiniz. Kısaca internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz her işlemi televizyon üzerinden de yapabilme imkânına kavuşacaksınız." dedi.

Telekom, yeni sistemin yol haritasını belirledi

IPTV'de iş modelini oluşturup ürünün yol haritasını çıkaran kurum ise Türk Telekom. Kurum, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Tekirdağ, Adana, Antalya ve Denizli'de tüketici beklentilerine uygun hizmet profili hazırlamak amacıyla 1.500 kişiyle görüşme yaptı. Değerlendirmeler neticesinde yeni hizmet için müşterilerin aylık ne kadar fatura ödeyeceği tartışıldı. Ankete katılan vatandaşların bir bölümü 'alacağım her hizmetin ya da izlemek istediğim her yayının ayrı bir fiyatı olsun' derken, bazıları da IPTV'deki tüm hizmetler için sabit bir ücret belirlenmesini önerdi. Bu çerçevede müşteriyi memnun edecek farklı hizmet paketleri (ekonomik, standart ve yüksek standart gibi) ile farklı fiyat kategorilerinde IPTV servislerinin verilmesi planlanıyor. Türk Telekom, bunu genişbant internet erişiminin yayılması için de bir fırsat olarak görüyor.


[ Ekleyen  (fikret) | 19.04.2012 16:09:51 |]
( Yorumlar (0) | Okunma : 1630 | Bu haberi yazdır | Arkadaşına Gönder |  )

  


SON EKLENENLER
 

2018-2019-2020 LGS MEB Örnek Soruları (DNA ve Genetik Kod)

2018-2019-2020 LGS MEB Örnek Soruları (Basit makineler)

2018-2019-2020 LGS MEB Örnek Soruları (Madde ve Endüstri)

2018-2019-2020 LGS MEB Örnek Soruları (Mevsimler ve İklim)

2018-2019-2020 LGS MEB Örnek Soruları (Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi)

2018-2019-2020 LGS MEB Örnek Soruları (Basınç)

2018-2019-2020 LGS MEB Örnek Soruları (Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi)

İl Ölçme Değerlendirme Merkezi Çalışma Soruları 8.sınıf 4.Ünite (MADDE VE ENDÜSTRİ)

Mevsimlerin Oluşumu ve İklim (ÖZET)

Eksen Eğikliğinin Sonuçları

Güneş Sistemi (Bulmaca)

7.Sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi (Konu Özeti)

Mevsimler ve İklim (ÖZET)

Gezegenler ve Özellikleri Tablosu

Sürdürülebilir Kalkınma (Poster)

5.Sınıf Fen Çalışma Kitabı

Hubble Uzay Teleskobu Maketi

Ayın Özellikleri (Konu Özeti)

Güneş Sistemi Posteri

Kalıtım (Özet)

6.Sınıf Fen Çalışma Kitabı

Güneşin Özellikleri (Özet)

Ayın Evreleri (Konu Özeti)

İklim ve Hava Olayları (Özet)

Mevsimler (ÖZET)

       Tüm Dosyalar

Sitedeki Dökümanlar Fen Bilimleri Dersi Öğretmenlerinin Grup Paylaşımlarıdır.Hazırlayanın İsmi Silinmeden Paylaşılabilir. Site Tasarımı:  Fikret ÜNLÜ    ***TELİF UYARISI***
www.fentest.gen.tr Sizinle 513 Gündür Birlikte!
Hatırla :